Bahçelievler Merkez Laboratuvarı. Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı Laboratuvar
21 MARKER İLE %99.99 KESİN SONUÇ

Babalık Testi

Merkezimiz de, DNA babalık testi, 21 FBI DNA markerları (ortak gen bölgeleri)  kullanılarak çalışılmakta ve en az %99.9999 duyarlılık oranında kesin sonuç verilmektedir. 

DNA babalık testi ile, 7 - 10 iş günü arasında çocuğunuzun, biyolojik (gerçek) babası olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Hızlı test hizmetimiz de bulunmaktadır. 5 iş günü sonunda babalık testi sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Örneklerin alındığı gün ve cumartesi pazar, iş gününden sayılmamaktadır.
Sağlık bakanlığı ruhsatlı olan laboratuvarımıza gelemeyenler için mobil ekibimiz numune alımı için tüm Türkiye'ye hizmet vermektedir.

DNA testi fiyatları ve diğer tüm sorularınız için aşağıdaki hemen ara  butonuna tıklayarak bizi arayabilir yada bilgi@babaliktesti.com.tr e-posta adresimize mail yazabilirsiniz.

HEMEN ARA

babalık testi

1995'den beri hizmet veren DNA test merkezimiz, ISO 17025, aabb, CLIA ve CAP gibi, uluslararası kalite belgelerine sahiptir. Standart olarak 21 genetik marker kullanılmakta olup, gerekli durumlar da örneğin yakın akraba ilişkilerinde, ek olarak 5 marker incelenmekte, toplam da 26 genetik marker ile, 2 ayrı bağımsız ekip tarafından çalışılmakta olup, 7 - 10 iş günü arasında %99.99 kesin, babalık testi sonucu verilmektedir.

MEDYADAN BAZI REFERANSLARIMIZ
 
Tülay Hanım, 40 yıl aradan sonra hiç görmediği babasına kavuştu.

tülay hanımın babalık testi sonucu

Gizlilik kurallarımız gereği, başvuru sonrası bilgi ve sonuç alma gibi işlemleriniz için, harf ve rakamlardan oluşan toplam 12 karakterli protokol numaranız ile işlem yapılmaktadır. Başvuru esnasında dolduracağınız, sonuç alma formundaki seçenekler dışında kesinlikle bilgi paylaşımı yapılmamaktadır.

36 yıl sonra ortaya çıkan gerçek.

Ümit bey, 36 yıl aradan sonra, babası Yaşar beyin, biyolojik babası olmadığını öğrendi.

ümit ırgat babalık testi

DNA babalık Testini Yaptırabilmeniz İçin Neler Gereklidir?

Babalık testi, DNA tabanlı testler olması nedeni ile başvuruda bulunacak kişilerin, sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan ve uyulması gereken genetik tanı merkezi yönetmeliğince yazılı onayın alınması

 

onay

gerekmektedir. Babalık tayini için başvuruda bulunacak olan kişilerin, 18 yaşından küçük olması durumunda yasal velisinin rızası yani resmi baba ya da resmi annesinin (ikisinden birinin), DNA analizin yapılmasına onay vermesi gerekmektedir. Bazı durumlarda vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ya doğum raporu gerekmektedir. Örneğin anne babanın boşanmış olduğu durumlarda bağlı olduğunuz muhtarlıktan ya da size en yakın herhangi bir nüfus müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edebileceğiniz vukuatlı nüfus kayıt örneği ile çocuğun yasal velisi olduğunuzu belgelemek açısından kimliklerinizle birlikte getirmeniz gerekmektedir.

Resmi nikâhın olmadığı veya henüz çocuğun nüfusa kayıt edilmediği durumda ise, DNA babalık testini çalışılabilmemiz için, hastane doğum raporu ile birlikte annenin onay vermesi gerekmektedir.

Eğer çiftler boşanmış iseler çocuğun velayeti kimde ise o kişinin vukuatlı nüfus kayıt örneği ile birlikte yazılı onayını almak zorundayız. Babalık testi için çocuktan ve baba adayından gerektiği durumlarda da anneden kan veya yanak içi tükürük örnekleri, kendi personelimiz tarafından kimlik kontrolü yapılarak alınmaktadır. Gebelik döneminde (anne karnında) analiz yapmayı etik açıdan uygun bulmadığımızdan dolayı çalışmıyoruz.

DNA Babalık testi için mahkeme kararı olmasına gerek yoktur.

Babalık Testi Nasıl Yapılır?

DNA analizi, kimlik belirlemek için her bireyde bulunan şifrelenmiş DNA dizilimin incelenmesidir. İnsan vücudundaki her hücrede bireyin biyolojik yapısına ait tüm bilgiler, DNA dediğimiz yapıda 2 kopya olarak şifrelenmiştir. Dünyaya gelen her bir bireyin genlerinin yarısını annesinden diğer yarısını da babasından alır. Dolayısıyla anne ve babamızla ortak gen noktalarımız vardır. Bu doğrultuda  yapılan babalık testin de çocuğun genlerinin yarısı ile babanın genlerinin yarısının uyuşup uyuşmadığının genetik  analizi yapılır. Yapılan bu analizde baba adayının genlerinin yarısı ile çocuğun genlerinin yarısı uyuşuyor ise kişi çocuğun gerçek biyolojik babasıdır. Fakat yapılan babalık testin de baba adayı ve çocuğun  ortak DNA bölgeleri uyuşmaz ise test edilen baba adayı çocuğun biyolojik (gerçek) babası değildir. Altaki bağlantıdan, babalık testinin teknik olarak nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi alabileceğiniz, DNA belirteçleri ile ilgili yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Hangi Tür Numunelerden Babalık Testi Çalışıyoruz?


Genellikle dirseğin iç tarafındaki damarların daha geniş ve daha kolay ulaşılabilir olmasından dolayı kendi profesyonel

 

hemşirelerimiz tarafından kol damarlarından mor kapaklı EDTA’lı tüpe kan örneği alınır. Fakat bazı durumlarda örneğin, kişilerin damarlarının çok ince olması  ya da pratiklik olması açısından yanak içi tükürük örneği tercih edilebilir. Özellikle küçük ve yenidoğan bebeklerden yeteri kadar kan numunesi alınamaması, canlarının acımaması ve iz kalmaması gibi nedenlerden dolayı, yine kendi personelimiz tarafından swap adı verilen ucu pamuklu çubuk ile yanağının içinden 5-6 kez

 

çevrilerek yanak içi tükürük örneği almaktayız. Numune olarak alınan Kan ve yanak içi tükürük örneklerinde aynı hücreler bulunduğundan dolayı teknik olarak bir farklılık bulunmamaktadır. Tırnak, saç teli, diş fırçası gibi benzeri materyallerin kime ait olduğunu bilmediğimiz ve etik açıdan da uygun olmadığı için bu tür örneklerle çalışma yapmamaktayız. Babalık testi (DNA testi)’ni kendi personelimiz tarafından babadan ve çocuktan alınan kan örneği  ve  ya ağız mukozası (bukkal swap) materyalleriyle çalışmaktayız.

Babalık Testi İçin Annenin de Numune Vermesine Gerek Var Mıdır?

Biyolojik Babanın tespit edilebilmesi için, anneden numune (kan ya da yanak içi tükürük örneği) alınması zorunlu değildir. Fakat çok az bir ihtimal de olsa çocuğun hastanede karışmış olması gibi, küçük olasılıkları, annelik DNA testi ile ortadan kaldırmak için anneden kan örneği alınabilir.

Evden Numune Alma Hizmetiniz Tüm Türkiye´yi Kapsıyor Mu?

Evden numune alma hizmetimiz tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. İleride oluşabilecek güvensizlik ve sizinle ilgilenecek bir kurum bulunamaması gibi durumları dışlamak adına, kurum olarak öncelikli tercihimiz testin çalışılacağı laboratuvarı ve testi çalışan uzmanları yerinde ziyaret etmeniz, görmenizdir. Babalık testi yaptırmak isteyen kişiler merkezimize başvurduklarında kan alım personelimizi, mobil ekibimizin hizmet dışı kaldığı noktalara, uzaklığa göre uçak ya da otobüs ile yaşadığınız şehre göndererek, gerekli kimlik kontrolünden sonra, kan örneklerinizin alınmasını sağlamaktayız. Şehirlerarası personel hizmetimiz ek ücrete tabidir. 

DNA Testi Sonucu Ne Kadar Sürede Belli Olur ve Diğer Detaylar Nedir?

Laboratuvarımıza geldiğinizde, ortalama 10-15 dakika sürecek (onay formu imzalama, numune alma gibi)  işlemleriniz tamamlandıktan sonra, babalık testi çalışmaya alınmakta ve ortalama 7 ile 10 gün arasında sonuçlanmaktadır. 

DNA testi sonucunuzu siz ya da onay formunda belirtiğiniz kişi ya da kişiler alabilir gizlilik prensibi gereği kesinlikle telefon ya da mail yoluyla sonuç verilmemektedir.
Şehir dışından başvurular da ise yine onam formun da belirttiğiniz size en yakın kargo şubesinin adresine gönderilmektedir. Kendi kimliğinizle kargo şubesine gidip sonucunuzu alabilirsiniz.
Sonuçlarımız da moleküler biyoloji departmanı ve tıbbi genetik uzmanının ıslak imzasının bulunduğu resmi bir evraktır  fakat mahkemeler de delil olarak kullanabilirsiniz diye taahhüt veremiyoruz.
Mahkemenin yetkili hakimin inisiyatifine göre değişmektedir. Bu konuda doğru ve güvenilir bilgi almak için avukatınızdan profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

    • Online Randevu
    • ONLINE RANDEVU AL

BİLGİ VE RANDEVU FORMU

İlgili alanları doldurarak en kısa sürede
sorularınıza yanıt alabilirsiniz